Yükleniyor..
Menü

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (172)

Elektronik Sigara Nedir

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.


Elektronik Sigara Nedir


Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? [Video]

Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.

Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.

Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
* Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml'  dışında '20 ml' yada '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml' olarak üretilir ve satılır.

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Joyetech - Dekang  - Natura - Halo - Cosmic Fog

DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

 VG PG Nedir?
 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi tıklayınız.
VG PG Nedir

 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

DIASETIL URETIMI YAPILAN YERLER-TESISLER

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

DIASETIL İÇEREN ELEKTRONİK SİGARA SIVILARI ZARARLI MI

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 

Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (172)

  • Su an finlandia helsinki`deyim 3 gun once aldim marketlerde bile satiliyor. Hatta bitince atilan sarzsiz 800 cekimlik leri bile var hem de 7 euro. Burada sivilari da marketlerden aliniyor ayrica sifir nikotinli sivilar da var

  • Elektronik sigara zararlıdır demişsiniz. Nerede araştırdınız? Bilimsel bir kanıtınız var mı? Lütfen bir yazı yazarken altının boş kalmamasına dikkat ediniz. Sizden zararları ile ilgili yapılmış araştırmaları ve hangi kurumların bu araştırmayı yaptıklarını paylaşmanızı rica ediyorum.

  • Valla zararini bilemem ben kendime bakarim kardesim elektrikli sigaraya baslayali 3 hafta oldu sigarayi aramamakla beraber kokusundan nefret etmeye bile basladim bu bende ise yaradi ve tabikide birakicam ama nikotin oranini azaltarak

  • Elektronik sigara zararlı falan değildir. Bu sadece sigara satışları azalmasın diye yapılan bi karalama kampanyasıdır. İnsanlar sigara almazsa zenginler daha zengin olamaz ya o yüzden böyle şeyler yapıyorlar. Herkese tavsiye ederim. Maddi ve bedeni olarak harika (sigara bağımlıları için)

  • Elektronik sigarayla tanışalı 2-3 gün oldu. Günde en bir-iki paket sigara içen ben 3 gündür bir paket bile almadım. Sürekli yanımda sigara aklıma geldikçe nerde olursam olayım 2 nefes çekiyorum bırakıyorum. İzmarit kül vs atıkları yok. Ortamın kokusunu bozmuyor. Üstün başın kokmuyor. Yarım bırakma derdin yok. Bu işe giriş maliyeti bile bir aylık sigara harcamamdan daha az. Püripak bir şey değildir ancak içinde 4000 çeşit zehir olan normal bir sigaradan daha zararlı olabileceğine kesinlikle inanmıyorum. Zararı birazda kullandığımız aletin ve içtiğimiz likitin kalitesiyle ters orantılı bence. Elektronik sigara şöyle zararlı böyle zararlı diyenlerin söylemleri de konuyu kasıtlı olarak çaptırma amacı taşıyor.

  • Herkese selam. 3 hafta once ilk elektronik sigarami aldigim gunden beri agzima sigara surmuyorum. Aciklamam gereken konu su. Elektronik sigara ismi yurt disinda kullanilmiyor. Buharlastirici veya kisaca mod diyip geciyoruz. Boylece sigara lafini dahi agzimiza almamis oluyoruz. Simdi gelelim ana mevzuya…kullanilan sivilar 4 maddeden olusur. Pg, vg, aroma esansi ve istege bagli olarak farkli oranlarda nikotin. Nikotinsiz de tercih edilebilir. Pg ve vg maddeleri gidalarda ve hastahanelerde nefes acici olarak kullanilmaktadir. Ayrica sahnelerde efekt olarak kullanilan duman makineleri de bu sivilari kullanir. Zararlari minimumdur. Aromalarda ise gidada kullanilan konsantreler pg(cogunlukla) veya vg ile kesilir. Buraya kadar herhangi bir saglik sorunu icermeyen maddeleri yazdim. Fakat nikotin bildiginiz gibi zehirli maddedir ancak yapilan testler esigaralardan nikotin aliminin normal sigaralara gore dusuk oldugunu tespit etmistir. Daha fazla soze gerek yok sanirim. Herkese iyi dileklerimi iletirim

  • Selamlar, yaklaşık 6-7 ay kullandım. Arkadaşlarıma tavsiye ettim. Test sonucum. 1- nefesim açıldı, eskisi gibi tıkanmıyorum. 2- dişlerim kararmıyor. 3- ağızda kötü tad ve koku hiç yok. 4- günde 1-1,5 paket ortalamasıyla ekonomik olarak en az 200 tl cebimde kaldı. 5- tansiyon çıkması veya baş dönmesi hiç yok. 6- sigaranın filitresine kadar içen biri olarak 5-10 nefesten sonra istediğim zaman içmeyi kesiyorsunuz. 7- kendimi daha zinde hissediyorum ve kilo olarak 1-2 kilo bile verdim diyebilirim. 8- evdekilerin hiçbiri içmiyor ve ben içtiğimde koku siniyordu, evde anlayacağınız yasak var ama elektronik te pencere cam kapalı olmasına rağmen kimsenin ruhu duymuyor. Böylece tartışmada olmuyor. 9- çakmağın yok gazı, yok sigara bitti, yok otlakçısı içmekten tiksindiriyordu ama şimdi size özel bir sigara olunca malum… 10- araba kullanırken pencere açmaya gerek yok izi, külü yok.. Daha birçok artısını sayabilirim.

  • Arkadaşlar zararlı diyenlere hiç bakamayın, elektronik sigarayı bir kaç nefes denedikten sonra cebimdeki sigara paketini direkt çöpe attım. Arkadaşımın babası 40 yıldır sigara içiyordu, bununla bırakınca onun elektronik sigarasını bana getirdi ve gerçekten harika bir ürün. Zararlı olduğu falan kesinlikle palavra, zararlı olsa önce avrupada yasaklanır.

  • 28 yaşındayım 20 yildir sigara kullaniyordum.. Deneme amacli elektronik sigara aldim ama alirken artik sigara icmeyecegim mamtigim vardi ve bu getceklesti.. Elektronik sigara elime gectigi anda evdeki bi paket sigarayi çöpe attim yanimda icenlere karsi cikmadim kendimi sinav ettim.. Tam 21 gundur elime sigara almadim 0 nikotinli elektronik  sigara iciyorum ve en kisa sürede de elşektronik  sigarayi bırakacağım.. Cok mutluyum ben sigara kullanmiyorum))

  • Elektronik sigara zararlidir,hicte masum degildir diyen ve bunu savunan arkadaslar. Ben elektronik sigara kullanicisiyim ortalama 1 senedir aktif olarak kullaniyorum ve bunu ingiltereye gittigimde sokakta cafelerde hatta havalimaninda bile bir cok insanin elinde gordum ve dedimki bunun amaci ne? Yerli ve yabanci sitelerde arastirdim.. Elikitler kalite kalite deisiyor ve ozellikle yurtdisinda cook kullanilan ulkelerde elektronik sigara ve elikit le alakali birimler ve arastirma merkezleri kurulmus bu kuruluslarin hepsi devlet yada ozel sektorlere bagimli olmayan bagimsiz kuruluslar ve hepsini detayli incelemeleri ve deneyleri sonucunda. Sigara ile hic bir sekilde bir tutulmamasi gerektigine karar vermisler. Arastirmadan kullanmayin kesinlikle.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.