Yükleniyor..
Menü

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (172)

Elektronik Sigara Nedir

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.


Elektronik Sigara Nedir


Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? [Video]

Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.

Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.

Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
* Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml'  dışında '20 ml' yada '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml' olarak üretilir ve satılır.

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Joyetech - Dekang  - Natura - Halo - Cosmic Fog

DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

 VG PG Nedir?
 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi tıklayınız.
VG PG Nedir

 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

DIASETIL URETIMI YAPILAN YERLER-TESISLER

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

DIASETIL İÇEREN ELEKTRONİK SİGARA SIVILARI ZARARLI MI

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 

Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (172)

 • Kullandığınız likit kalitesiz , el yapımı likitse ondan kaynaklı olabilir likiti değiştirip deneyin. Joytech cihazla aldığım orjinal likit kullanıyorum.

 • Joytechego aıo aldım. Cihazı çalıştırdıktan sonra ilk 2-3 nefeste buhar oranı normal ancak gittikçe azalıyor, 10-12 nefesten sonra buhar yok denecek kadar azalıyor. Şarjı tam likiti dolu atomizeri 2 gün önce değiştirdim. Sebebi ne olabilir. Teşekkürler vereceğiniz bilgi için.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kullandığınız likit kalitesiz , el yapımı likitse ondan kaynaklı olabilir likiti değiştirip deneyin.

 • Joyetech ego aıo e sigarayı yeni aldım. Buharlaştırma için düğmeye bastığımda tıslama ve cızırdama sesi geliyor bu normal midir. 5 er kez basılıp açma ve kapama işlemi yapıyoruz düğmenin bozulmaması için cihazın sürekli açık kalmasının bir zararı olur mu. Yoksa kullanmadığımızda kapalı mı kalmalı. Teşekkürler.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, çıkan ses gayet doğal ve her e-sigara kullanıcısının bildiği bir sestir. Buharlaştırma işleminin oldugunu haber verir. Uzun süreli olarak kullanmadığınız yada cepte ve çantada taşıma durumlarında tuş kilidini açarak önlem alabilirsiniz. Gün içindeki e-sigara kullanımlarda tuş kilidi kullanımına gerek yoktur.

 • Merhaba ben normalde sigara içmiyorum. Ama nargile içmeyi çok seven biriyim. Nargile aroma tadını verebilecek bana mod ve atomizer önerebilirmisiniz? Tşk ederim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Whatshap irtibat numaralarımız üzerinden yazarsanız arkadaşlar cihaz önerisinde bulunurlar.

 • Merhaba ,

  ben nargile içiyorum. E başlık dediğmiz bir üründe kullanmak üzere likit arıyorum. .... diye bir likit aldım ama çok boğaz yanması yapıyor. Nargile gibi içimi olan bir likit varmıdır hangisini almalıyım?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Nikotin seviyesi düşük likit almanız durumunda boğaz yakma vb durum olmaz.

 • Kolay gelsin bende smok qbox kit var atamizerini daha yeni değiştirdim alalıda uzun olmadı çilekli likit kullanıyorum 25 w da
  amo 1 sanıye bile çekmeden boğazımı yakıyor ve ayarlardan değil tüm ayarlarını denedim acaba niye boğazımı yakıyor yardımcı olabilirmisiniz.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kullanmış olduğunuz likitin nikotin oranı yüksek olduğu için boğaz yakması olur daha düşük nikotinli likit ile deneyin.

 • Smok qbox cihaz aldım bunun hangi parçaları ne zamanda bir değişmesi gerekiyor.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  İçindeki filtre iç atomizer değişir kullanıma bağlı 10-15 günde 

 • Kolay gelsin, elektronik sigaraya başlamak istiyorum basit olmasın profesyonel şekilde sigaradan kurtulayım arkadaşımda gördüm böğürtlenli bi kez kullandım gayet güzeldi, dolum işleri nasıl oluyor o sıvısı ne kadar gidiyor sıvıları kaç para elektronik sigaraya baska biseuler koymamız gerekiyor mu o aroma katı sıvı gibi vs. ?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bütçenize uygun güzel bir cihaz almanız durumunda ek olarak almanız gerekenler iç atomizer ve likit sıvısıdır.Ürünü aldıktan sonra kullanımı basit ve kolaydır üst kısımdan likiti doldurarak cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.Takıldığınız yerlerde bizi arayarak destek alabilirsiniz.

 • Merhaba. Önce nereden başlamalıyım. Mesela atomizer sigara içimi vs gibi ne almalıyım. Parça isimleri yada tam bir set nedir. Nerden başlamalıyım ve almalıyım. Teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bu sayfada tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. //www.elektroniksigaravip.net.tr/icerik/sikca-sorulan-sorular.html

 • Merhabalar,
  yeni kullanıcıyım ve boğazım yanıyor bilgileri yazayım bir bakın allah aşkına,
  smok alıen 220w tc yazıyor cihazın üzerin de
  ekranda ise volt:0,563 - ohms:0,430 - amps:1,309 - mode: watt - pcb c: 35-42 derece arası gidip geliyor - ve puff sayısı
  herkeste görüyorum 55-60 w de çekiyorlar deli gibi duman ve tat alıyorlar ben 35w da boğazım yanıyor. Likid ise: free styla marka nicotin ise 6

  ne yapmam lazım normal tat ve duman alabilmek iiçin lütfen yarım

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Öncelikle kullandığınız likit el yapımı dediğimiz evyap likit bunun yerine orjinal likit kullanın ayrıca kullandığınız likitin nikotin oranı 0,6 demişsiniz 0,3 nikotinli likit kullanın boğazınızın yanması nikotin seviyesi size fazla gelmesinden kaynaklı.

 • Üstadım öncelikle yorumuma verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim, orjinal likit kullanmama gerektiğini söylemişsiniz fakat başta da söylediğim gibi yeniyim henüz hangisi orjinal hangisi evyap bilemiyorum çünkü bu bana verdikleri free styla da orjinal zannediyordum. Rica etsem orjinal bir iki marka yazabilir misiniz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Güvenilir satıcılarda e-likit temin ediniz. Her markanın sahtesi yapılabilmektedir. Tüm ülkelerde satışı olan ürünleri tercih ediniz ve güvenilir satılardan alışveriş yapınız.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.